Wordpress Site Hızlandıran 5 Yöntem - wpguney.com
Wordpress Site Hızlandıran 5 Yöntem

WordPress Site Hızlandıran 5 Yöntem nedir?

” WordPress sitemizi nasıl hızlandırırız?  WordPress site hızını belirleyen faktörler nelerdir? Web sitemizin hızı bir çok faktöre bağlıdır, bir sürü etken var.(Hosting firmanız paylaşımlı mı?, Aldığınız paket nedir?, Cdn kullanıyo musunuz? Seçtiğiniz tema vb.Yazdıkça yazılır bitmez… Ama başlangıçta en gerekli bazı şeyleri yapmanız gerekiyor.Başlamadan önce sitenizi gmetrix.com da taratın ve bloğumda yazılanları gerçekleştirdikten sonra karşılaştırın.” Bunlar şunlardır;

1)  Az Ve Öz Ol

Az eklenti kullanın.Sitenizin 50 tane yedeği olmasın.Sürekli eklenti deneyip silmeyin.Veritabanı ve dosyalarınız temiz kalsın.(Kalıntılar kalıyor)Kütüphanedeki kullanılmayan resimleri silin.Yazılarınızda yazı renkleri ve yazı boyutları tek düzey olsun(Ben bu kurala pek uymuyorum.)

2) Keep-Alive Etkinleştir
Keeep alive ziyaretçinin tarayıcısını kalıcı http’den sağlar.Sürekli farklı adreslerden resim yazı vs indirmesi gerekmez.Bunun için htaccess’e  şu kodları yapıştırın.
<ifModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
</ifModule>

3) W3 Total Cache kullan

W3 Total Cache ön bellek.Ziyaretçilerin tarayıcılarılarında girdiği sayfalar kayıt edilir.Sürekli aynı resimler vb. tekrar tekrar yüklenmek zorunda kalmaz.W3 Total Cache kesinlikle kurulması gerekiyor.Css, java, resimlerinizi vb. otomatik küçültme işlevi de görür.

4) Resimleri JPG Uzantılı Kullan

Ne kadar düşük boyut olursa o kadar iyi.Kaliteyi biraz düşürür ama olsun.Az yazılı yazılarda jpg kullanabilir.

5) CDN Kullan

Kısacası yurt dışı veya farklı bölgelerden giren ziyaretçileri tek bir çatıda toplaması.Ziyaretçilerin daha hızlı verilere ulaşmalarını sağlar.Ddos güvenlik için de etkilidir.