Wordpress Cloudflare Cdn Kurulumu - wpguney.com
wordpress cloudflare kurulumu

WordPress Cloudflare Cdn kurmak çok zor gibi görünse de aslında oldukça basittir. Kahvenizi yaptıysanız gelin başlayalım..

CloudFlare Nedir?

Cloudflare, web sitenizi ziyaretçilere kendi oluşturduğu sunuculardan sunar. Mesela; Bir ziyaretçi yurt dışından sitenize mi uğradı, hemen ordaki sunucuları yönlendirir. Cdn bunu yaparak site hızınızı artırır.

Cloudflare cdn; hız ve güvenlik(ddos) koruması sağlar. Çok Güçlü ddos saldırılarını azaltmada en iyisi.

Cloudflare Kurulumu

WordPress cloudflare için öncelikle buradan cloudflare sitesine kayıt olun. Kayıt olduktan sonra anasayfa da domain adresinizi girme bölümüne site adresinizi yazın.

cloudflare domain

Add site dedikten sonra free seçip continue butonuna basın. Domain adresiniz tarandıktan sonra aşağıdaki resime benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. Siz de bu alan adlarının çoğu turuncu şekilde görünür. Sadece wpguney.com ve www. yazan kısımlar turuncu olacak. Diğer turuncu olanları proxy status kısmından disable edin.

cloudflare domain ayarı

İşlemleriniz bitince continue butonuna basın ve default method / continue with default tıklayın.

Devamında aşağıdaki resim gibi bir ekranla karşılaşıcaksınız.

nameserver 1 nameserver 2

Remove these nameservers altındaki ns1.domain.com ve ns2.domain.com sizin şuan da kullanmış olduğunuz domain adresleri. Bu isimleri nameserver 1 ve nameserver 2 de yazan yazılarla değiştireceksiniz. Domain panelinize girin ve alan adı dns yönet kısmından, alan ad ve sunucu isimlerini bulup yenileri ile değiştirin.

WordPress Cloudflare Dns Alan Ad Değişimi

Dns butonuna tıklayın ve devamında;

domain ad sunucu değişimi

Nameserver 1 ve 2 de yazılan yazıları, bu kısımdaki yazılarla değiştirin. Değiştirdikten sonra cloudflare sitesinden done, check nameservers butonuna tıklayın. Bu kadar işimiz bitti. Kahvenizi yenileyin ve 5 dakika bekleyin, sitenize cloudflare kurulacaktır. Daha sonra Cloudflare anasayfasını yenileyin.
Great news! Cloudflare is now protecting your site görürseniz işlem tamamdır.

great news cloudflare

Quick start guide / review settings tıklayın ve resimdeki gibi seçip save yapıp ilerleyin.Cloudflare sitesinde işimiz bu kadar. Sırada sitemizdeki cache ile cdnyi birleştirmek. Bunun için öncelikle W3 Total Cache eklentiniz yoksa kurmanız gerekli. Eklenti kurulumu ve ayarlarını bu yazımda bulabilirsiniz. W3 total Cache, cdn harici kendi ayarlarını yaptıktan sonra wp admin paneli / Performance / Extensions / Cloudflare Ayarlar butonuna basın.

wordpress cloudflare

Gelen ekranda e mail ve api key gireceksiniz. E mail adresi, Cloudflare sitesine kayıt olduğunuz e-posta adresi. Apı keyinize de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Global Apı Key / View butonuna tıklayın ve password kısmına cloudflare kayıt olduğunuz şifrenizi yazın, size Apı kodu verecek..

wordpress cloudflare

Next butonuna tıkladıktan sonra alan adınızı seçip işleme devam edin. Cloudflare ayarlarınız otomatik ideal bir şekilde gelecek ve başka bir ayar yapmanıza gerek yok. Çok iyi iş çıkardınız. Bitti!