Google Sıralama Faktörleri - wpguney.com

Google Sıralama Faktörleri, Google tarafından yüzdelendirilmemiş ya da net olarak belirtilmemiş olsa da patentler, Google veya Google ekibinden doğrudan gelen açıklamalar, detaylı araştırma ve vaka analizleri ile sıralama faktörleri hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Google’ın sıralama faktörleri için özellikle Northcutt kaynağından faydalanarak bu rehber niteliğindeki içeriği hazırladık.

URL’deki Anahtar Kelime

Sayfa URL’i içerisindeki (alan adı ismi haricinde) anahtar kelime ve sözcük grupları, bir içerik parçasının belirli bir arama sorgusu ile ilişkisinin kurulmasında kullanılırlar. URL’lerin daha uzun hale gelmesi veya anahtar kelimelerin URL’ler içerisinde birden fazla kullanılması, spam olarak algılanabiliyor.

Title Etiketinde Geçen Anahtar Kelime

Title etiketleri sitenizde bulunan sayfaların veya içeriklerin başlıklarıdır ve genelde hem arama motoru sonuç sayfasında hem de sosyal paylaşımlar için snipplet’larda görüntülenirler. Karakterlere de bağlı olarak (Moz Tool) 60-70 karakterden daha uzun olmamalıdırlar. URL’ler düşünülecek olursa, baş kısma daha yakın olan anahtar kelimelerin ağırlıklarının daha yüksek olduğu da teorik olarak söylenebilir.

Farklı Yazı Formatlarına Sahip Kelimeler   

Kalın, italik, altı çizili veya daha büyük fontlarla yazılmış anahtar kelimeler bir sayfanın hangi konu ile alakalı olduğunu belirlemede daha yüksek ağırlıklandırmaya sahipken, yine aynı özellikteki kelimeler başlıkta görünen kelimelerden daha az ağırlıklandırmaya sahiptir. Bu durum Matt Cutts tarafından şu şekilde ifade edilerek doğrulanmıştır: “içerikler içerisinde daha büyük fontlara sahip veya kalın veya italik olan kelimeler normal içeriklere göre daha yüksek ağırlıklandırmaya sahip olabilirler”.

Alt Etiketlerdeki Anahtar Kelimeler

Bir görsel veya resmin ALT özelliği, görselin arama motorlarına tanıtılması için ve o görseli kimlerin görüntülemeyeceğini belirlemek için kullanılır. Bu özellikle Görsel Arama Sonuçları’nda ilgili resimlerin görüntülenebilmesi ve erişilebilirliğin arttırılması için kullanılıyor.

Keyword Stemming – Anahtar Kelimenin Kökü  

Keyword Stemming, bir kelimenin kökünün ve bu kelime ile aynı köke sahip olan kelimelerin bulunmasıdır (örneğin. “kök-en”, “kök-lü” vb.). Anahtar kelime yoğunluğunu (keyword density) dengede tutmak için bu özellikten kaçınmak, okunurluğu azalttığı gibi negatif bir etki de oluşturmaktadır. Bu parametre ilk defa 2003 yılında Florida güncellemesi ile tanıtılmıştı.

Internal Link Anchor Text   

Bir linkin anchor text’i kullanıcıya o linkin nereye yönlendiğini söyler. Siteniz içerisinde kullanıcıların rahat hareket etmesini sağlaması açısından önemli bir bileşendir ve kötüye kullanılmadığı zamanlarda, anlamsız alternatifler olarak gösterilebilecek “buraya tıklayın” linklerine göre belirli bir içerik bölümünün birbirleriyle alakasının kurulmasında yardımcı olur.

Alan Adı İsminde Anahtar Kelimenin Geçmesi

Alan adı ismi içerisinde anahtar kelime olması durumunda bir sıralama bonusu verilmektedir. Tüm alan adı isminin belirli bir arama sorgusu ile tam tamına eşleşmesine göre ağırlıklandırmada daha az önemi vardır. Fakat anahtar kelimenin URL içerisinde sonlarda olması ile kıyaslandığında daha yüksek önem seviyesine sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Sayfa Otoritesinin Dağılımı

Genellikle, tüm site içinden link alan sayfalar, site içerisinde diğer sayfalara link verenlere göre daha büyük öneme sahiptirler. Benzer bir etki ana sayfadan link verilen sayfalarda da görülür. Çünkü bu sayfalar çoğu web sitesi içerisinde en fazla link alan sayfalardır. Bu faktörü maksimuma çıkarmak için bir site mimarisi oluşturmak genelde PageRank Sculpting olarak da bilinmektedir.

HTTPS (SSL) Kullanımı  

SSL 2014’te, web sitesi kullanıcı girişine ihtiyaç duysun veya duymasın resmi olarak pozitif bir sıralama faktörü şeklinde duyuruldu. Gary Illyes 2015’te SSL’i önemsiz gibi gösterdi ve ona eşitlik bozmak için kullanılan skor dedi. Bununla birlikte, nümerik olarak hesaplama yapan bir algoritma için biliyoruz ki, eşitlik bozan küçük farklar rekabetçi arama sonuçlarında oldukça önemlidirler.

Taze İçerikler  

Bu parametrenin teknik olarak tam adı “arama yeniliğe uygunsa yeni içerik” şeklindedir. İngilizce kısaltmasıyla QDF, Türkçe anlamıyla, Arama Yeniliğe Uygunsa terimi, yeni içeriklerin bulunmasını gerektiren arama sorgularına ithafen ortaya atılmıştır. Bu parametrenin tüm arama sorguları için olmasa da, özellikle doğası gereği bilgi vermeye odaklı olan pek çok sorgu için önemli olduğu söylenilebilir. Bu SEO avantajları marka sahibi yayıncıların başarılı olmasındaki bir diğer neden olarak gösterilebilir.

Eski İçerikler

Bir Google patentinin belirttiği üzere: “ Bazı aramalar için, eski içerikler yenilerine göre daha fazla tercih sebebi olabilirler.” Bir senaryoya göre, arama sonuçları görüntülenmeden önce dönen sonuçların ortalama yaşlarına göre tekrar sıralanabilirler.

Kaliteli Outbound Linkler   

Outbound linklerin sitenizin “PageRank azalmasına” yol açması mümkün olsa da, web sitelerinin çıkmaz sokaklar da olmaması gerekiyorlar. Google otorite, “iyi sitelere” yönlenmiş outbound linkleri ödüllendiriyor. Kaynaktan alıntı yapacak olursak: “sistemimizin bir bölümü iyi sitelere link verilmesini teşvik ediyor”.

Mobil Uyumluluk   

Mobil uyumlu web sitelerine önemli miktarda sıralama avantajı veriliyor. Bunun şimdilik sadece mobil cihazlarda aramalar yapan kullanıcılar için geçerli bir sıralama uygulaması olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum popüler SEO toplantılarında yaygın olarak tartışılırken 2015’teki Mobilgeddon güncellemesinde etkisi artış gösterdi. Bununla birlikte uzmanlar bu konuda neredeyse on yıl öncesinden spekülasyonlara başlamıştı bile.

Google Sıralama Faktörleri