Tersine Mühendislik Nedir Nereden Başlamak Gerekli? - wpguney.com
Tersine Mühendislik Nedir Nereden Başlamak Gerekli

Tersine Mühendislik Nedir Nereden Başlamak Gerekli?

Tersine Mühendislik kısacası hazır(exe) yapılmış bir programın kodlarını öğrenmek, (kaynak kodu yani)mekanizmayı anlamak, hangi kod kullanılmış vb. Örn: Süreli kullanılan programları süresiz yapmak (crack yani)Programı çalmak gibi bir şey aslında siz gece gündüz bir program yazıyosunuz,  birisi çıkıyor programınızın aynısından yapabiliyor.Yazılımla ilgilenecekseniz eğer tersine mühendisliği öğrenmenizde fayda var.Kodların nasıl bulunduğunu bilirsen nasıl korunacağını da öğrenirsin.Cracklenemeyen bir sürü uygulama var.
” Tersine mühendislik bir hayli zor ama eğlencelidir. ” Şahsi fikrim siz program yazanlardan olun sadece bu dalda ilerlemeyin, ek bilgi olsun..
İşin en heyacanlı yanlarından biri kapsamlı virüsleri incelemektir.Lan bu herif ne kullanmış, hangi kodla yapmış bunu.Bir virüs exe’sini incelemek oldukça zevklidir.

Nereden Başlamalıyız?

1) Linux işletim sistemi kurun(Debian veya Ubuntu) sanal veya gerçek. (Virtualbox)
2) Programlamayı öğrenmeniz gerekiyor.Pythonla başlayın.
3) Bilgisayar parçalarının nasıl çalıştığını ram, işlemci,hdd vesaire..Donanımları iyice bir kavramanız gerekiyor.
4) Makine dili 1 ve 0 lar. Yani; assembly dilini öğrenmeniz gerekiyor.En önemlisi ve öğrenmesi oldukça zor.Assembly kavramak için nasm programını kurun.Nasm hem windows hem linuxta kullanılabilir.Linuxu kurarken geliştirme araçlarını kurduğunuzda otomatik kurulu olacaktır.Ayrıyetden OllyDbg programınıda kurun.
5) İsteğe bağlı C ve Visual Studio Kod derleyici programlarını pcnize kurun.Başlangıç olarak bunları yapın. Devamında assembly dersleri için ravesli sitesini.
” Şöyle bir nacizane bilgi vermek gerekirse yazılımda kesinlikle İngilizce bilmeniz gerekiyor.Türkçe kaynaklar paralı ve kısıtlı.Bunun yanında Rusça öneriyorum. “