Bilgisayarda Keylogger Var Mı Nasıl Anlaşılır? - wpguney.com

Bilgisayarda Keylogger Var Mı Nasıl Anlaşılır? Sorusununun cevabını hep birlite öğrenelim..

Keylogger nedir?

Keylogger, klavyenizden  bastığınız tuşları an ve an karşı tarafa göndermesi.Ekranı da gösteren trojen, keylogger tarzı virüsler var ama bu yazımda ondan bahsetmicem.(Teamviewer benzeri, aklınızda bulunsun.)

Bilgisayarımda keylogger var mı nasıl anlarım?

Başlamadan önce üşenmeden hepsini tek tek deneyin.(Risk alınmaz)

1)  Klavyeden Ctrl Alt Delete birlikte basıp görev yöneticisini açın.İşlemler sekmesinde aşağıda tüm kullanıcıların işlemlerini göster tikini açın, services.exe yanında system yazması gerekiyor, farklı bir şey varsa keylogger.

2) Başlat Arama bölümüne cmd(Komut istemci) yazın.Cıkan ekrana net user yazın enterlayın.Administrators, Guest, Pc İsminiz yazması gerekiyor.Bunun haricinde başka bir şey yazıyosa keylogger.

3) Tekrar cmd ekranına netstat -an | find “:25” yazıp enterlayın.Direk bu kodu kopyalayın Ctrl + V işlemez, komut ekranına sağ tık yapıştır yazıp enterlayın.Yeni bir satıra geçerse keylogger yoktur. 

4) Ctrl+Shift+Alt+X tuşuna basın karşınıza şifre ekranı geliyorsa sıkıntı var demektir.

Ama hala emin olamadık ya varsa ya keylogger değilde daha kapsamlı bir virüsse? Ekranımıda yakalıyorsa?

Öncelikle pc nizde virüs programı yoksa başlat arama bölümüne windows defender yazıp aratın.Defender uygulaması ile pc yi tarayın, Defender’i bilmeyen bir insan kötüdür diye düşünür ama cidden sağlam bir güvenlik uygulaması.Taratınız, virüs var veya yok, hala emin değiliz? Malwarebytes veya BitDefender virüs programlarını orjinal sitesinden indirip taratın.Bunların haricinde spyhunter virüs programını deneyebilirsiniz.(Pcnizdeki dosyalara da zarar verebilir ama güçlü bir virüs engelleme yazılımı rootkidi bile bulur. (İndirmiş olduğunuz exe’leri pc de açmadan önce her zaman virüstotal.com a girip dosyanızı upload ederek taratın.)(Virüs programı veya başka bir program farketmeksizin her şeyi)Alışkanlık edinin!

Daha ne yapabilirim? Paronayağım ben hala şüpheleniyorum.

Sistem geri yükleme ile pc’nizi güvende olduğunuzu hissetiğiniz bir güne geri alın.Başka bir bilgisayardan, eğer yoksa bilgisayarı güvenli veya ağ ile güvenli modda açıp ve ekran klavyesi kullanarak işlemlerinizi halledin.Önemli kredi kartı, hesap kartı, face şifreniz vb. bunları güvence altına alın.En kısa sürede pcnizi formatlayın.Cidden şüpheli programlar indirdiğinizi hissediyorsanız formatı c, d, e tüm disklerinizi formatlayın.

Keyloggerdan Nasıl Korunurum?

Şüpheli, güvenli olmayan sitelerden uzak durun.Pc’nize indireceğiniz programları orjinal sitelerinden indirin.İndirdiğiniz dosyaları bilgisayarınıza direk kurmayın, Virustotal.com da taratın.Ben şahsen virüs programı kullanmıyorum, bilgisayarın kendi Defender’ini kullanıyorum yetiyor.Windows Defender programınız etkin değilse, etkinleştirin.Yakınlarınızdan, çevrenizden gelen link, exe, dosya vs kabul etmeyin.